Olaszország, Bolsena 1263 A bolsenai eucharisztikus csoda, amit Raffaello egy vatikáni freskóján is megörökített, 1263-ban történt. Egy prágai pap Rómába tartó zarándokútján megállt Bolsenában. Bár istenfélő ember volt, nehezére esett elfogadnia, hogy Krisztus az átváltoztatás után valóságosan jelen van a Szentostyában. Amikor a Szent Krisztina székesegyházban a szent sírja felett szentmisét mutatott be, és elmondta az átváltoztatás kánonját, az Ostyából azonnal vér kezdett szivárogni, ami végigfolyt a kezén, egészen az oltárra. A pap először megpróbálta elrejteni a vért, ám végül félbeszakította a Szentmisét, és kérte, hogy e csoda hírét vigyék át a szomszédos Orvieto városába, ahol IV. Orbán pápa székelt.
A pápa nyomban megbízta küldötteit az eset kivizsgálásával, majd amikor a tények bizonyítást nyertek, utasította az egyházmegye püspökét, hogy vigye el hozzá az ostyát és a vérfoltos terítőt. Utasítás adott, hogy ezeket az ereklyéket helyezzék el az orvietói katedrálisban. A vérfoltos terítő a mai napig tiszteletnek örvend és megtekinthető Orvietóban.
A csoda arra indította IV. Orbán pápát, hogy megbízza Aquinói Szent Tamást, hogy alkossa meg Úrnapja ünnepének mise- és zsolozsmaszövegeit, melyet a pápa az egész Egyházra kiterjesztett, hogy mindenki megismerhesse Isten szeretetét azok iránt, akik imádják és dicsőítik Őt.
(Alsó képek: A bolsenai Kendő, melyet az Orvietó-i katedrálisban őriznek)