Ekkor hosszas huzavona után a „Sales” kaszárnya 10. számú szanitéc századába helyezték. Valóságos pokolban találta magát. Számtalan levelet írt lelkivezetőjének, tehetősebb barátainak és lelki leányai imacsoportjainak, hogy imáik és összeköttetéseik révén szereltessék le, mert nem bírja már tovább. Leveleiben így írt: „Ez a megpróbáltatás egészen meghaladja erőmet. Életem zátonyra futott. Kérem, ostromolják meg Jézus és Mária szívét, hogy vegyék le rólam ezt a terhet, melynek akár a dupláját is elviselném, ha a szent kolostor falai közt történne, ... de itt, ha Isten csoda folytán meg nem segít, érzem, hogy meghalok! Különösen az borzaszt, hogy földi testemet nem a kolostorban, hanem ebben az istentelen kaszárnyában kell elhagynom. Gyomrom továbbra sem hajlandó semmiféle táplálékot befogadni, és véres már a köhögésem is... Kérem, imádkozzon és imádkoztasson értem, különben összeroppant a kereszt súlya...”23
Testi-lelki szenvedésében egyetlen vigasza volt, hogy a „Sales” kaszárnya melletti „Santa Maria delle Pazienza” szentélyében mutathatott be szentmisét. Itt, a „Türelem Anyja” képe előtt előtörhettek szenvedésének keserű, forró könnyei, mely lelkének oly nagy megkönnyebbülést adott.
1917. szeptember 24-én végre sikerült egy orvosőrnagyhoz kontrollra bejelentkeznie. Magas láza és a nagy hideg miatt, valamint katonatársai kifogyhatatlan durva tréfái elől elmentendő, minden ruhaneműt magára vett. Dupla trikót, dupla inget, dupla zubbonyt, dupla pulóvert, és ezekre a kabátot. Mikor az orvosnál vetkőzni kezdett, az döbbent várakozással nézte, hogy mi marad végül a „derék katonából”. Az őrnagy ironikusan meg is jegyezte: „Forgione, ön nem is ruházatot hord magán, hanem egy raktárat.” Mindezek ellenére az orvosban szimpátia ébredt az „ágról szakadt” katona iránt, és írásba adta, hogy minden eddigi diagnózis helytálló, és legalább négy hónapos megfigyelés szükségeltetik.
Újra beutalták a „Trinita” katolikus kórházba, állandó fekvőbetegként az 53-as ágyra. Az ápolást a „Felebaráti Szeretet Leányai” látták el. Sajnos, korántsem elnevezésük szellemében. Az egyik nővér például megkövetelte, hogy Pio atya – legyengült állapota ellenére –, naponta tüzifát vágjon. Mikor az egyik betegtársa részvétből átvállalta a favágást, a nővér minősíthetetlen hangon ordibálni kezdett. Erre lett figyelmes az arra haladó főhadnagy, és azonnal menesztette a lelketlen nővért.
(folyt.) Források az I. részben!
_____________________________________
23. Levelek