A tisztító szenvedés időtartama 2
Szent Ágoston szerint a tisztítótűz tüzének gyötrelme felülmúlja e világ legfájdalmasabb szenvedéseit is. Hasonlóképpen vélekedett Szt Gergely, Szt Béda, Szt Anzelm és Szt Bernát is. Szt Tamás még tovább ment és azt tartotta, hogy a tisztítóhely legcsekélyebb szenvedése is felülmúlja e világ összes szenvedéseit. Boldog Fáber Péter szerint a fájdalom élesebb és jobban belénk nyilall, amikor nem a testet éri, hanem a lelket és az értelmet.
Bellarmin bíboros szavai szerint: „Időt meghatározni a lélek tisztítóhelyen való maradásáról vakmerőség, mert ez nem lehet ismeretes előttünk, Istennek különös kinyilatkoztatása nélkül”. (LOU)
Ferreri Szent Vinczének volt egy Franciska nevű nővére, aki nagyon el volt merülve a világ hiúságaiban. Élete végén azonban a legőszintébb bánatot ébresztette fel magában. Halálát követő néhány nappal, midőn testvére érette a Szentmisét felajánlotta, megjelent neki lángokban, tűrhetetlen kínoktól szenvedve. «Az utolsó ítélet napjáig tartó szenvedésre ítéltettem – mondta – de nagyon meg fogok enyhülni, talán ki is szabadulok, ha a harminc „Gregorián” Szentmisét elvégzed érettem.» A szent sietett eleget tenni e kérésnek, s harmincadik napon nővére megjelent neki angyaloktól körülvéve, amint az égbe szállt. (Vie de saint Vincent Ferrier, Bayle, XIII. Fej.)
Hozzá kell fűzni, hogy ez a leghatékonyabb segítség, ami itt a földön csak elképzelhető! Magyarázatként: A „gregorián-mise”, az elhunytért 30 napig folyamatosan (megszakítás nélkül) bemutatott (napi egy) Szentmise. Hitalapja, hogy Isten irgalmas jósága Nagy Szent Gergely pápa közbenjárására kihozza a tisztítótűzből azt, akiért a harminc Szentmisét bemutatják. Liturgikus megkötés, hogy az e szándékra bemutatott miséknek nem kell gyászmisének lennie, és XIV. Benedek pápa rendelete szerint, csupán egyetlen esetben szabad megszakítani, hogyha Húsvét utolsó három Szent Napja beleesik, melyeken egyébként sem szabad magánmisét tartani (de utána folytatni kell)! Az viszont sajnálatos, hogy 1968 óta, az egyházi búcsúk közt nem szerepel!
1917. május 13-án Fatimában megjelent a Boldogságos Szent Szűz. Lúcia de Santos a legidősebb látnok, élve a rendkívüli helyzettel, kérdéseket tett fel a Szűzanyának: ,,Én is az égbe fogok jutni?” ,,Igen!” ,,És Jácinta?” ,,ő is!” ,,És Ferenc?” ,,ő is, de addig még nagyon sok rózsafüzért kell elimádkoznia!”
Lúcia tovább kérdezett nemrégen elhunyt barátnői felől. ,,Maria das Neves szintén már az égben van?” (16 éves lehetett, amikor meghalt.) ,,Igen!” ,,És Amália?” (Ez a lány 18-20 éves korában halt meg.) ,,ő még a világ végéig a tisztítóhelyen marad!” – volt a válasz. Ez a rövid, példa nélkül álló párbeszéd gondolkodásra késztetheti a teológusokat és az egyszerű híveket egyaránt! (Antalóczi: Jelenések, Üzenetek és a jövő. Kisboldogasszony Pléb. Eger 2000. 91. oldal)