A tapasztalat azt mutatja, hogy nem elég a rosszat elutasítani és a jót csupán akarni, hanem tudatosan küzdenünk kell imádsággal, szentségi élettel és ha kell böjttel. A magunk, szeretteink és társadalmunk védelmére azért kell a természetfeletti segítséget is igénybe vennünk, vagyis a szent angyalokat és a segítő szenteket, mert az ellenség a gonosz erő is természetfeletti, akik persze az általuk inspirált földi csatlósaik által támadnak – mint tapasztaljuk!
Külön figyelmet kell fordítanunk azon veszélyre, melyet a Szentírás figyelmünkbe ajánl: ,,a sátán is a világosság angyalának tetteti magát” (2Kor 11,14), tehát a jó mögé bújva is tud tevékenykedni, sőt ez a félrevezetési mód igen hatékony. Ne feledjük, hogy a gonosz nem méricskél, nem latolgat, hiszen még Jézust is megkísérti, olvashatjuk Lukács 4,1-13-nál, sőt hamis csodákra képes (vö. 2Tessz 2,9). Szent Péter apostol pedig kifejezetten figyelmeztet: ,,Józanok legyetek és vigyázzatok! Ellenségtek, a sátán, ordító oroszlán módjára ott kószál mindenütt, és keresi, kit nyeljen el. Erősen álljatok neki ellen a hitben ...” (1Pét 5,8-9).
Bizony-bizony óvatosnak kell lennünk a politikai elköteleződésekkel, mert egyes pártirányzatok velejárója a démoni megszállottság! Márpedig, ha sátán így vagy úgy teret kap, egyre jobban birtokába veszi az ember akaratát, s az ember nem csupán kiszolgálja őt, de szenved is tőle. Az ördögi befolyás az egészségben, az érzelmi és az üzleti életben, az életkedvben és a halál utáni vágyakozásban támadja az embert (Don Gabrielle Amorth). Legfőbb igyekezete, hogy valami tudományosnak látszó érvel, de elfordítson Istentől és távol tartson tőle, a végeredmény pedig a bűn lavinaszerű elhatalmasodása (vö. Róm 5,20).
Ha a bűn elhatalmasodik, annak következménye is elhatalmasodik, s kilép az egyén, a család, a közösség kereteiből, és társadalmi méreteket ölthet. Ez pedig a lelki és az evilági élet szempontjából végzetes lehet. Erre figyelmeztet Jakab apostol: ,,a bűn meg, ha elhatalmasodik, halált von maga után” (Jak 1,15). A bűn ‒ ha nem tesznek erőfeszítéseket ellene ‒, átlépheti az országhatárokat, s egész földrészeken, vagy akár az egész világon elhatalmasodhat, és következményei pusztulással fenyegethetik akár az egész emberiséget is – mint tapasztaljuk! (folyt.) (forrás az 1. részben!)