De rendkívüli sikerek is történtek, például 1694-ben, P. Nizet Ferenc szerzetestanár vezetésével az iskola tanulói, kondérokkal és cséphadarókkal vonultak ki és olyan nagy zajt csaptak, hogy a tatárok hatalmas seregnek vélték és elfutottak. A férfiak utánuk mentek és szétverték őket, még a tatár parancsnok fia is elesett. Erre a győzelemre emlékeztet a Xántus-kápolna, ami a templomtól nem messze látható.
A Csíksomlyói Mária-szoborhoz rendkívüliségek kötődnek, pl. több alkalommal is könnyezett, vagy olyan fényben ragyogott, hogy világossága betöltötte a templomot. A hagyomány szerint a Napbaöltözött Asszony arcának színeváltozása, sírása, vagy feltűnően szomorú arckifejezése, mindenkoron jelzés volt valamilyen veszély, ellenség, vagy katasztrófa közeledtére!
Fontos tudnunk, hogy a Kegyszoborhoz számtalan, egészen rendkívüli csoda fűződik, melyet az egyház előtt tett esküvel is megerősítettek a tanúk! A rendkívüliség még napjainkban is megtörténhet!
Mindenkinek vannak gondjai, kérései, melyeket a Csíksomlyói Szűzanya előtt, imába foglalhat!
Megemlítendő, hogy a csíksomlyói templomhoz vezet az ún. Magyar Mária-út. A katolikus egyház által elismert zarándokútvonal, mely Mariazelltől Csíksomlyóig tart, kb. 1400 km hosszú.
(Források a negyedik részben) (folyt.)