A csodás kép nehéz sorsa
A háború utáni időszakban számba véve a súlyos veszteségeket, az Egyház életére rányomta bélyegét a kommunista blokkhoz való tartozás: a nemzetre rákényszerített ateizmus, a hazafiasság és a nemzeti kultúra ellen folytatott vad elnyomás, ugyanakkor ez megerősítette az irgalom Királyában való bizalom szükségességét. Buzdításul azok a szavak szolgáltak, melyeket Jézus 1938-ban mondott Fausztina nővérnek: "Különösen megszerettem Lengyelországot. Ha akaratomat engedelmességgel fogadja, hatalomra és szentségre emelem. Szikra lobban belőle, amely előkészíti a világot végső eljövetelemre" (Napló, 1732).
Michał Sopoćko Czarny Bórban rejtőzve szerencsésen túlélte Vilnius következő megszállását is. 1947-ben Jalbrzykowski érsek, akinek a székhelye 1945-től Bialystokban volt, az egyházmegyei szemináriumba küldte őt dolgozni. Az Irgalmasság Anyja nővérei már azelőtt elhagyták Vilniust, az Irgalmasság Királyának képe viszont a vilniusi Szent Mihály-templomban maradt.
Vilniusnak, az immár a Szovjetunióhoz tartozó Litván Szocialista Köztársaság fővárosának a tanácsa bezárta a templomot, és úgy döntött, hogy építészeti múzeumot csinál belőle. Minden kultusztárgyat eltávolítottak vagy megsemmisítettek.
Amikor 1951-ben Janina Rodziewicz, az Isteni Irgalmasság buzgó tisztelője, egy litván barátnőjével elment a templom mellett, észrevette, hogy nyitva van az ajtó. Bent, a templomban, ahonnan már hiányoztak a kegytárgyak, az asszonyok észrevették, hogy az Irgalmasság Királyának képe magasan függ az üres falon. Hosszabb egyezkedés után a templomban dolgozó munkás a megfelelő, bár elég magas pénzösszeg fejében levette a képet a falról és odaadta az asszonyoknak. Ők gyorsan elvitték és ismerőseiknél rejtették el a képet. Nem sokkal később Rodziewiczet elfogták és három év börtönre ítélték. Kiszabadulása után megkereste a képet, de az már olyannyira megrongálódott, hogy restaurálni kellett.
A konzerválási munkálatokat Helena Szmigielska végezte nagy odaadással, és természetesen minden szigorú titokban történt. Szmigielska nemcsak restaurálta a képet, hanem másolatot is készített róla.
(Forrás: SZERESSÉTEK EGYMÁST katolikus magazin 7. szám. Agape Kiadó, ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, Lengyelország)
Folytatása következik!