A megértéshez hit kell! Albert Einstein azt írta, hogy a természeti törvényekben egy olyan nagy Intelligencia nyilvánul meg, mellyel összehasonlítva az emberi elme racionalizmusa csak jelentéktelen visszfény. "Nem vagyok ateista ‒ írja Einstein ‒ és úgy hiszem, panteistának sem nevezhetnének. Olyanok vagyunk, mint a gyermek, aki belépett egy különféle nyelveken írt könyvekkel teli, hatalmas könyvtárba. A gyermek látja a rendet és tudja, hogy ezeket a könyveket valaki megírta, de nem ismeri a nyelveket, melyeken íródtak. Azt hiszem, így fest az a helyzet, melyben az ember, még a legintelligensebb is, a teremtett világ előtt áll. Látjuk a világegyetemet, melyet bizonyos törvényszerűségek csodálatosan igazgatnak és irányítanak, de nem nagyon értjük őket. Korlátolt elménk ösztönösen felismeri, hogy létezik egy titokzatos erő, mely a csillagrendszereket mozgatja." Albert Einstein megvallotta, hogy "Istenben való hitem alapja az a mély és megindító bizonyosság, hogy létezik egy legmagasabb, racionális Erő, mely megnyilvánul a világegyetemben."
Einstein határozottan elutasította azt az állítást, hogy csak az létezik, amit érzékeinkkel megfigyelhetünk és megvizsgálhatunk. Ezt egy alapjaiban téves és megismerési képességeinket korlátozó felfogásnak tekintette. Nincs ugyanis semmiféle ellentét az értelem és a hit között. Az érett hit mindig az értelemre támaszkodik. Ugyanakkor Szent Ágoston szavai is érvényesek: "Hiszek, hogy értsek."
A hit aktusával elfogadjuk az előttünk megnyilatkozó Isten valóságát, megnyílunk a láthatatlan szellemi valóság előtt, melyet csupán az értelem és az érzékek segítségével nem tudunk felfogni. Tehát a hittel megvilágított értelem olyan úton vezeti az embert, melyen az megismeri az objektív igazságot Istenről, az emberről és az emberi élet, a szenvedés és a halál végső értelméről.
Ellenben az a hit, mely nem az értelemre támaszkodik, nagy veszélyben forog, viszont, ha csupán az érzésekre és élményekre szűkül, könnyen babonává vagy mítosszá válik. A hitnek mindig a józan emberi észre kell támaszkodnia. (Szeressétek Egymást 20/2016 – részletek) (folyt.)
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.