A dohányzás mellőzésének 12 kőkemény indoka I.
1. Miért is dohányzunk? A fiataloknál a dohányzás általában egyfajta lázadás, vagányság vagy annak módja, hogy ne "lógjanak ki" egy társaságból (bandából). Sokan azt gondolják hogy a dohányzás elősegíti a fogyást, elnyomja a szájszagot vagy a dohányzásban vélik kimutatni a felnőtti identitást. Bizonyos élethelyzetek (látszat)megoldásához valóban hozzásegít a cigi: csökkenti a feszültséget, segít elfedni zavarunkat egy "pótcselekvéssel" és lehetőséget nyújt arra, hogy a munkától egy pillanatra elszakadjon az ember.
Felmérések bizonyítják, hogy a lányoknál hamarabb kialakul a nikotinfüggőség, mint a fiúknál. Viszont, a lányoknak sokkal nehezebb leszokniuk is! Ráadásul esetükben a későbbi gyermekvállalást, a várandóságot is veszélyeztetheti a nikotinbevitel. Összességében azonban nem, hogy nem elegáns, de olykor visszataszító!
2. Nem elegáns, sőt romlik a küllem! A dohányzás nem felszabadító, hanem egy alantas, koszos, büdös szokás, mely káros szenvedéllyé fajul és a közönségesség benyomását kelti. A dohányzástól állandóan büdös a lehelet, kellemetlen szagú a ruházat és a haj. Az ujjak, körmök elszíneződnek, s amellett, hogy a fogak besárgulnak, ínysorvadás, sőt fogkihullást is eredményezhet.

»A dohány méreg – nemcsak a tüdő és a szív, hanem fogaink számára is. A dohányosok körében ötször nagyobb a fogíny- és a fogágy gyulladásának esélye, így a fogaikat is nagyobb eséllyel veszítik el. A füst a fogakat is támadja – nem közvetlenül. A rákkeltő füst bejárja a szájüreget, káros anyagai megtapadnak a fogakon, a nyelven és a szájnyálkahártyán. A nikotin a tüdő és a nyálkahártya véráramába kerülve, az erek összehúzódását eredményezi.
A következmény: romlik a nyálkahártya és a fogíny vérellátottsága, az immunrendszer által termelt védekezősejtek nehezebben jutnak el a megfelelő helyekre így a fogínyhez is, ezzel a fogágygyulladásának (parodontitis) esélye öt-hatszorosára növekszik. Németországban a 35 és 44 év közötti dohányosok 27,1 százaléka súlyos fogágy-gyulladásban szenved.
Mivel a dohányosok védekezőrendszere gyengült, a fogíny gyulladása hosszan tartó, sőt hosszútávon a fogágy sorvadásához, zsugorodásához vezethet, így a fogakat nem tudja kellően stabilan tartani, ezért kihullanak.
A betegség igen alattomos, mivel az íny nem vérzik olyan gyakran, erősen (sőt, előfordul, hogy egyáltalán nem), ha be van gyulladva, mert a nikotin leszűkíti az ereket, de figyelem: a vérzés az egyik legtipikusabb fogágy-gyulladásra (parodontisra) utaló jel.« (
Forrás ) Angol kimutatások szerint is
emelkedik a fiatal dohányosok körében a szájrákos esetek száma.

A cigarettánál hatásosabb öregítő szer nem nagyon létezik, a nikotin ugyanis szűkíti és merevvé teszi az ereket. Fokozottabb a hajhullás és az őszülés.
A füst ingerli a szemet sőt, vakságot okozhat – jelentették ki angol kutatók, vizsgálataik eredményeire hivatkozva. (2005.09.10 Spicy Press Hírügynökség) A dohányzás köhögést, krákogást, tüsszögést, könnyfolyást idéz elő, mert a légcsőbe, tüdőbe kerülő káros anyagok gyulladást okoznak, ezért gyakoribb a torokfájás, a rekedtség és a köhögés. A váladékképződés köpetürítéssel jár. A többlethurutot (sleimet) a 'tahó fiúk' kiköpik, a széparcú "kulturált" lányok pedig lenyelik!

A dohányzás csökkenti a szervezet C, B12 és B6 vitamin tartalmát és a csontból a kalcium ürülni kezd. Dohányzó tinédzsereknél a fejfájás gyakoribb, ami nem csak az oxigénhiány következménye, hanem a nikotin érszűkítő hatása miatt is jelentkezhet. A cigarettázás hatására a menstruáció erősebb görcsökkel jár és gyakran rendszertelen. Az érösszehúzó hatás következtében az ujjak vérellátása romlik, ezért a kéz és láb ujjai hidegebbek, mint egyébként lennének. A fogamzásgátló tabletta szedése alatti dohányzás tilos, mert jelentősen megnöveli a trombózisveszélyt, vagyis a hormontablettát szedő nők véráramában vérrög képződhet, amely elzárhatja az ereket. Ez az elzáródás bárhol történhet, akár az agyban, a szívben de (többnyire) a lábban. A nikotin és származékai akár genetikai mutációt is okozhat a magzatokban.
A szerkesztésben tbk. felhasználtam a http://www.wellness.abbcenter.com/?id=108764&cim=1# egyes kimunkált megállapításait is! Képek az internetről! Köszönet érte!