Az 1950-60-as években ha egy nő dohányzott, biztosan nem az utcán tette, maximum szűk baráti társaságban. Ma már nem lehet különbséget látni a nők és a férfiak dohányzási szokásai között. De tekintsük át, hogy e nagy "egyenjogúsodásban" minek néznek elébe a dohányos nők?
A tüdő-, gége-, a szájüreg-, a nyelőcső- és a hólyagrák egyik rizikófaktora a dohányzás.
A dohányzás következményeként több nőt öl meg évente a tüdőrák, mint a mellrák.
A dohányzó várandós veszélyezteti saját és a születendő gyermeke egészségét.
Gyakoribb a magzati halálozás, vetélés, koraszülés, komplikáció és a szülés körüli halálozás.
A babavárás időszakában az anya dohányzása a magzati fejlődés visszamaradását idézheti elő. E káros hatás miatt kisebb lesz az újszülöttek testsúlya, testhossza, fej- és mellkörfogata, sőt a születendő gyermek értelmi fogyatékosságának is okozója lehet.
A szoptatás alatti dohányzás károsítja a csecsemő egészségét! – Az anyatej közvetíti a dohányfüst méreganyagait.
A várandós állapotban történő, vagy a szoptatás alatti dohányzás, valamint a dohányfüstös környezet hatása növeli a csecsemőkori hirtelen halál gyakoriságát.
A szesz, nikotin és drog a fiúknál károsítja a spermiumokat, de ez náluk 200 naponta megújul (!), a lányok esetében ugyanez véglegesen (!) károsíthatja több mint 200 ezer petesejtjük egészét!
Az apa dohányzása növeli az utódok rákos megbetegedésének a kockázatát. (A dohányzás miatt károsodott ondósejt átörökítheti a rákos megbetegedési hajlamot!)
A dohányzás impotenciát okozhat.
A dohányzás hátrányos a fogamzásra.
A dohányzó betegeknél az egyes gyógyszerek anyagcseréje a szervezetben gyorsabb s a fokozott átalakulás következményeként hatékonyságuk mérsékeltebb, mint ez a nemdohányzók esetében észlelhető. – Általános az a megállapítás, hogy a dohányzók több gyógyszert fogyasztanak, mint a nemdohányzók.
A dohányzás öregít!
A dohányos nőknél gyakoribb a kozmetikai kezelés igénye, mivel az arc hajszálereit károsítja és emiatt csökken a bőr vérellátása, esetenként elkékülés, lilulás tapasztalható!
A dohányzás hatással van a vér ösztrogén (fontos női nemi hormon) szintjére is. A csökkent ösztrogén csontritkulást, korai menopauzát, fokozott foltos vérzést, és fokozott kockázatot jelent a méhrákra.
A mozgásszervi betegségek közül a combfej-pusztulás kialakulásában, valamint több más ízületet érintő idült folyamat "fellobbantásában", és ezen állapotok súlyosbításában a dohányzás szerepet játszik.
A dohányzás oki tényezőként szerepel az ínygyulladás, s a fogágybetegség létrejöttében.
Az erős dohányzás az időskori vakság egyik okozója.
A dohányzás a csontritkulás (az osteoporosis) egyik rizikófaktorának tekinthető.
A dohányzás csökkenti a szervezet C, B12 és B6 vitamin tartalmát.
A dohányzás sárgítja a fogakat, a körmöket és rossz leheletet biztosít.
Ó széparcú lányok! Ti akik mind a boldogságot keresitek, ne feledjétek, hogy a kiegyensúlyozott életre bizony készülni kell és legkevésbé a hosszútávú ártalmakat okozó drogokkal, melyek rontják a küllemet és nem csak a saját, de leendő gyermekeitek egészségét (majdani boldogságtokat) is veszélyezteti! A józan ész nevében kérlek benneteket, hagyjátok abba, vagy el se kezdjétek a dohányzást! A jóra való készségeitekhez Isten adjon nektek lelki erőt! Imádkozom értetek! (folyt.)
