A Boldogságos Szűz Mária erényei Szent Ágoston azt mondja, hogy legbiztosabban úgy nyerjük meg a szentek pártfogását, ha lehetőségeink szerint követjük őket. Ha látják ugyanis, hogy utánozni próbáljuk, ha nem igyekszünk megvalósítani azon erényeket, melyeket ők is gyakoroltak, kényszerítve érzik magukat, hogy értünk imádkozzanak. Ha a Szentek Királynéja ‒ a mi hatalmas szószólónk ‒, egy lelket kiszabadít az ördög karmai közül, akkor elvárja tőle, hogy kövesse őt. Másként ugyanis nem tudná a kegyelmekben megtartani a lelket, a test ugyanis bűnös hajlamaival ellenállna neki. Mária boldognak hívja azt, aki őt utánozni törekszik: »Most pedig gyermekeim, hallgassatok rám! Boldogok, akik megtartják útjaimat!«. (Péld 8,32)
Aki szeret valakit, az vagy hasonló a szeretett személyhez, vagy igyekszik hasonlóvá lenni hozzá, amiként a közmondás is tartja: »A szeretet vagy talál, vagy készít magának rokon lelkeket«. Ezért figyelmeztet bennünket Szent Jeromos is, hogyha szeretjük Máriát, követni tartozunk őt, mert ez a legnagyobb szolgálat, amelyet iránta tanúsíthatunk. (S. de Ass. ap. Lohn.) Richárd azt mondja, hogy csak azok igaz fiai Máriának, és csak azok érdemlik meg e szép nevet, akik úgy törekszenek élni, ahogyan Ő élt. »Legyen gondja a fiúnak arra ‒ fejezi be Szent Bernát ‒, hogy Anyjához hasonlóvá legyen, ha kegyét megnyerni óhajtja; mert csak akkor fog Mária velünk fiaiként bánni és nekünk kedvezni, ha iránta való tiszteletünket látja életünkön«.
Bár az evangéliumokban kevés feljegyzést találunk Mária erényeiről, mégis megtudhatjuk belőlük, hogy Mária malaszttal teljes volt. Ebből elegendőképp kitűnik, hogy Ő az összes erényeket hősi fokban birtokolta. Szent Tamás szerint minden szent egy-egy erényben tűnt ki, a Boldog-ságos Szűz Mária azonban az összes erényekben tökéletes volt és éppen ezért példakép számunkra. (Op. 8.) Szent Ambrus is arra tanít, hogy Mária élete egyedül elégséges mintakép mindenki számára. Azért e szavakkal serkent bennünket: »Eszményképként lebegjen szemetek előtt Mária szüzessége és élete, melyből az összes erény ragyogó példája tündököl felétek. Tekintsetek rá, mint földi vándorlástok mintaképére és róla ismerjétek fel, mit kell magatokon javítani, mit kell kerülni, mit kell megtartani«. (Lib. 2. de Virg.)
Mivel a régi atyák véleménye szerint az alázatosság alapja a többi erénynek, lássuk mindenekelőtt, mily nagy volt Isten Anyjának alázatossága. (162-163. oldal)
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.