VI. NAP: Isten válaszol a hozzá fordulóknak
Életrajz
Szent Miklós Isten tanítványa lett! A remeteség csendjében a lelki élet legmagasabb iskoláját járta, hol már maga az Isten a mestere. Húsz év remeteség, a világ legcsodálatosabb Tanítójának a növendékeként élni, csak nagyon kevés embernek adatik meg. Élete végtelenül egyszerű volt, a mindennapjait nem annyira a külsőségekben, mint inkább a szíve benső katedrálisában trónoló Isten jelenlétében töltötte. Számtalan alkalommal mé-lyedt benső beszélgetésbe a Boldogságos Szent Szűzzel, aki becézte és vigasztalta. Imádság, böjt és engesztelés a remete mindennapi tevékeny-sége, ezért ő az énekek éneké-nek szerzőjével bátran mond-hatja: Én galambom, a kő-sziklának hasadékiban, a ma-gas kőszálnak rejtekében, mu-tasd meg nékem a te orcádat, hadd halljam a te szódat; mert a te szód gyönyörűséges, és a te tekinteted ékes!
Isten meghallgatta imádságát: ,,Uram és Istenem, végy el engem magam-tól, és add, hogy a Tied lehessek!''
Miklós egyet-mást feláldozott már, amikor otthonát, szeretett feleségét, gyermekeit és családi vagyonát elhagyta. Most elérkezett az ideje, hogy teljessé tegye ezt az áldozatot: önmagát kellett feláldoznia, és nem zavar-tathatta magát tovább amiatt, hogy mások mit gondolnak róla.
Döntése nagyon sok ember számára érthetetlen volt. Mit csinálhat a remeteség csendjében? Böjtöl, imádkozik, engesztel népe bűneiért? Kortársai, barátai számára sok volt a kérdőjel, ezért hosszú időn keresztül figyelték. Meglesték, minden percét ellenőrizték, ám meg kellett állapítaniuk, hogy a püspöki engedéllyel való napi szentáldozásán kívül semmit sem vett magához, még vizet sem, kivéve, ha az esővíz a szájába került! (Waldheim tanúságtétel 1474)
Elmélkedés
Szerencsés ember, ki bölcs tanítóra talál. Lázár testvére Mária, Jézus lábához ül és hallgatja a bölcs Mester tanítását. Jézus nem kergeti vissza Mártához a konyhába dolgozni az ő jelenlétére vágyakozó lányt, hanem még a sürgő-forgó testvérét, Mártát is arra biztatja, hogy válassza a jobbik részt. Hiszem-e, hogy Jézus Krisztus lehet az én tanító mesterem, hogy Ő képes engem, a marék porból született embert néven szólítani, bölcs ter-veibe beavatni? Ez a misztikus élet, mely a szentek szerint mindannyiunk számára elérhető. Hitem két erős karjával képes vagyok-e átölelni az Is-tent? Hiszem-e, hogy Teremtőm, aki megajándékozott a hallás ajándéká-val, képes meghallgatni kéréseimet, panaszaimat, és Ő, aki a nyelvünket, a beszédkészségünket adta, képes bennünket hallhatóan megszólítani, és bölcs tanácsaival vezetni? A szentek szerint, a történelem során még soha nem kereste és nem kérte Isten segítségét hiába anélkül, hogy Teremtője válaszra ne méltatta volna őt. Mert igazat mond az Énekek énekének szer-zője: Az én szerelmesemnek szavát hallom, íme, ő jő, ugrálva a hegyeken, szökellve a halmokon!
Könyörögjünk! Urunk Istenünk, fordítsd magad felé arcunkat, zörgess hangosabban szívünk ajtaján, hogy megértsük, fel-fedezzük, hogy Te bennünk lakozol, és mi benned élünk, mozgunk és va-gyunk. Segíts elcsendesedni, a min-dennapi imádság remeteségében visszavonulni, hogy a lábadhoz ül-jünk és csodálva megértsük bölcses-ségedet, végtelen jóságodat. Segíts meg bennünket Istenünk Flüei Szent Miklós közbenjárására, hogy meg-halljuk korunk gondjaira adott bölcs, atyai útmutatásod! De mindenek előtt arra kérünk, hogy mi is megta-pasztalhassuk a szentek legszentebb örömét: Az én szerelmesem enyém, és én az övé, aki a liliomok közt legeltet.
Hogy kéréseink meghallgatásra találjanak az Úrnál, így imádkozzunk: Miatyánk... Üdvözlégy (a Szeretetláng betéttel)... Dicsőség...