A kivizsgálás, pozitív eredménnyel zá-rult, melyet alátámasztottak az események-kel egyidőben történt rendkívüli gyógyulá-sok is. Knock Mhuire zarándokhellyé vált.
A templom oromfalán (a jelenési falnál) egyre gyűltek a mankók és a hálaadó táb-lák, és hamarosan egy kis emlékoltárt eszkábált a nép. Tény, hogy az első szabadtéri Szentmisét már 1880-ban megtartották.
Egy Knock-községi tanár országos pedagógus szerveződést hozott létre "Mária gyermeki" névvel, melynek egyik kötelme az évenkénti zarándok-lat, körmenettel Knockban.
Ezzel ki is alakult a kegyhely melletti gyertyás körmenetek szokása, mely kifejezetten emlékeztetett Lourdes-ra.
Nem csoda, hogy a Daily Telegraph 1880. márciusában Knockot "új Lourdes"-nak nevezte. A Weekly News 1881. januárjában azt írta, hogy minden héten 6-8 csodát jegyeztek föl.Knock, szinte hónapok alatt világ-kegyhellyé vált, melynek legdöbbe-netesebb tényezője, hogy még Amerikából is szerveződtek zarándok-latok!
A kegyhelyen igen sajátos helyzet is kialakult. A zarándokok elkezdték kapargatni az oromfal habarcsát, melyet elfogyasztva gyógyulást reméltek. Nem is eredmény nélkül, ám ez a gyógyulásvágy ledőléssel fenyegette a jelenési falat. 1880. február 14-én egy interjúban Cavanagh esperes a következőket nyilatkozta: "A zarándokok már-már elhordják az oromfalat, ezért egy kerítéssel kell azt megvédenünk!" (folyt.) (Alsó képeink: az eredeti oromfal egy darabja, és egy korabeli újságillusztráció)
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.