Barsi Balázs: A teremtő Lélek c. 1998-ban elhangzott beszédsorozatából való szemelvények. Azonos címmel 1999-ben könyvként is megjelent az Efo Kiadó és Nyomda Bp. gondozásában. A teljes mű megtalálható: http://www.ppek.hu/k563.htm
A Szentlélek az Egyházban
A hit bennünk bontakozó élet és bontakozó tudás. Arra is figyelni kell, hogy nem szabad ott kezdeni a nevelést, ahol befejezni kellene. Hitben való nevelődésünk folyamatosan tart, és csak halálunk óráján fejeződik be. Kezdőknek nagyon kell vigyázniuk arra, hogy betartsák a sorrendet. Először is szakítsanak bizonyos bűnös szokásokkal, rossz társasággal, bűnre vezető szórakozásokkal. Azután ne olvassanak összevissza mindent! Az ilyenfajta mohó habzsolás igen könnyen lelki gyomorrontást idézhet elő. Nem elég, hogy válogatás nélkül olvas, de arra sem hagy időt, hogy az olvasottak szépen leülepedjenek benne, persze, hogy összezavarodik. Nem csoda, hogy nem tud kiigazodni, ha az alapok nincsenek meg.
A dogma, az az igazság, amelyet az Egyház vezetői megfogalmaztak – a Szentlélek műve –, mely az Evangéliumot védi. A dogmák persze nem képesek kimerítően megragadni az isteni misztériumot, szerepük inkább az, hogy határt vonjanak, amelyet túlhaladva az emberi elme ingoványos talajra lép, s kikezdi az apostoli hitet. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a dogmák a Szentlélektől megvilágosított értelem erejével védik a szubjektív, pusztán emberi értelemtől a kinyilatkoztatott igazságokat.
A Szentlélek Isten legnagyobb műve, az Egyház. Szent Péter apostol Pünkösd napján kiállt a Jeruzsálembe felzarándokolt honfitársak és idegenek elé, és így szólt: „Miután tehát Isten jobbja felmagasztalta őt, és elnyerte az Atyától a Szentlélek ígéretét, kiárasztotta azt, akit ti láttok és hallotok.” (ApCsel 2,33) Tehát az Egyház az a látható, hallható jel, amelyet az Atyaisten alkotott, mégpedig ahogy a görög atyák mondanák, a két kezével: elküldte a Fiút és elküldte a Szentlelket. A világmindenségben, a történelemben nincsen nagyobb, kézzelfoghatóbb isteni mű, mint az Egyház, amely Krisztus titokzatos teste. Gondoljunk arra az első ünnepélyes isteni mondásra: „Teremtsünk embert képünkre és hasonlatosságunkra!.” Isten egy Isten, de három személy, ezért az emberiséget is mint személyek közösségét akarja, amelyben olyan egység van, mint a Szentháromságban. Ehhez adta a Szentlelket egységesítő erőül. Talán a kinyilatkoztatás legnagyobb mondata ez: Isten szeretete kiáradt szívünkbe a nekünk adott Szentlélek által. Megáll az emberi értelem! Isten saját benső szeretete, legbensőbb titka lett az ember titka.
(folyt.)