Evangéliumi utalás: 1Pét 5,1-4; Mt 16,13-19 Szent Péter 42-ben Rómába ment és ott megalapította a római püspökséget. 49-ben megjelent a jeruzsálemi (első) apostoli zsinaton, majd hét éven át Antióchia püspöke is volt. Tulajdonképp ezen főpapi székfoglalása az ünnep alapja "Cathedra Sancti Petri Antiochiae".
Február 22-ét az ókori rómaiak a halottak emlékének szentelték. Az elhunytak sírja mellett lakomára gyűltek össze, és a sír mellett egy kis széket, „katedrát” helyeztek el annak jeleként, hogy az elhunyt is jelen van a vacsorán.
A IV. századtól Rómában Szent Péter segítő jelenlétét szimbolizálják az Első Egyházfő székének tiszteletével. A Szent Péter Bazilika apszisában van a "La Cattedra", Péter püspöki székének "trón formájú" ereklyetartója (lásd alul!), melyben Péter elefántcsont faragványokkal díszített, egyszerű tölgyfa székét őrzik. A bronz ereklyetartót Bernini készítette.
Az ünneppel kifejezzük a Péter apostolra alapozott Egyház egységét.
Magyarországon régebben az ünnepet "Üszögös Szent Péter" elnevezéssel tartotta a nép. Az elnevezést a korabeli "Szent Pétörnek Ű székössége" fordításból olvasta ki a népnyelv az Üszögös Szent Péter alakot. Ennél fogva ez az ünnep nem jelentett szerencsés napot: az asszonyok nem nyúltak lisztbe, nehogy üszögös legyen a búza, libát, tyúkot nem ültetettek, nehogy üszögös legyen a tojás, vagyis nem kel ki.
Felhasznált források:
Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium
http://www.katolikus.hu/szentek2/SZENTEK/00000234.HTM
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.