Tizenhét embert, köztük egy papot öltek meg Banguiban egy plébánián
2014. május 31. A Közép-afrikai Köztársaság fővárosában május 29-én megtámadtak egy templomot. A helyi egyház azt kéri a világtól, hogy ne hagyja magára az ország népét – a Vatikáni Rádió olasz nyelvű honlapja tudósít.
A támadásban egy hetvenhat esztendős pap, Paul-Emile Nzale is életét vesztette, aki azért tartózkodott a plébánián, mert a menekülteket látogatta. Paptársa, Zephirin Yakanda elmondta róla: nagyon jó ember volt, a néppel együtt élt, nem félt senkitől.
Yakanda a Vatikáni Rádióban hangsúlyozta: kérik a világot, hogy ne csukja be a szemét, ne engedje, hogy ez a nép eltűnjön a föld színéről. E nép nem akar mást, csak a békét. Élni szeretne! Nem igazságos, hogy magára hagyják. A nemzetközi közösségnek segíteni kellene az itt élőket, akik ártatlanul halnak meg!
A Fatimai Miasszonyunk-plébánia a támadás után teljesen elnéptelenedett, a városnegyed is kiürült. Háromezer ember hagyta el otthonát, ők a közeli templomokban találtak menedéket. A fővárosban az emberek bezárkóztak a házaikba, barikádokat emeltek, a fiatalok pedig tüntetnek az afrikai vezetésű nemzetközi támogató misszió (MISCA) burundi katonái ellen, akik nem akadályozták meg a merényletet. A tüntetések során két ember életét veszítette –tájékoztatnak a helyi hírforrások. A jelenleg rendelkezésre álló információk szerint a támadásnak tizenhét halálos áldozata és körülbelül harminc sebesültje van. További aggodalomra ad okot, hogy néhány fiatalt a merénylők magukkal vittek. A támadók a templomtól körülbelül öt kilométernyire fekvő, muzulmánok lakta városrészből érkeztek, feltételezések szerint a Szeleka lázadó csoport tagjai is közöttük voltak. A Vatikáni Rádió megkérdezett a helyzetről egy közép-afrikai papot, aki jelenleg Rómában tartózkodik. Mathieu Bondobo szerint fennáll a veszély, hogy a politikai konfliktus vallások közötti konfliktussá válik. Nagyon fontos, hogy a vallások ne engedjenek a politikai manipulációnak, hiszen könnyen beleeshetnek az ellenségeskedés csapdájába. A Közép-afrikai Köztársaságban mindig sok nép, különféle vallások, felekezetek éltek együtt, nem szabad elkezdeni háborúskodni. Nagyon kell vigyázni, mert ha ilyen dolgok történnek, könnyen feléled a bosszúvágy az emberek szívében. Elmondta, hogy a megtámadott plébánia olyan területen fekszik, amely tűzfészekké válhat, mert a közeli területeken sok lázadó telepedett le. Sokan keresnek menedéket a templomokban, plébániákon, ahol befogadják az embereket, de éppen ezért nem számítanak biztonságok helynek.
Bondobo fontosnak tartja elmondani: „Nem normális dolog, ha nem védünk meg egy plébániát, amely a béke üzenetét közvetíti, és amely sok embert befogad! Olyan emberek vannak az áldozatok között – főleg keresztények, de mások is – akik lakóhelyükön nem voltak biztonságban és ott találtak menedéket.” Információi szerint a nemzetközi hadsereg erői alig egy kilométernyi távolságra voltak a helyszíntől, időben értesítették őket, mégis órákba telt, mire odaértek. Ha időben érkeznek, a vérontás sokkal kisebb mértékű lett volna.
Magyar Kurír