Boldog Romzsa Tódor mártír kárpátaljai püspök 7
Romzsa püspök vértanúságának utóélete 2
Romzsa püspök és megszámlálhatatlan vértanú társai (papok és civilek), nem hiába ontották vérüket!
Az Egyház bár a föld alá kényszerült, de ott eredményesen izzították a parazsat. Illegális szeminárium működött, ha kellett egyetlen személlyel, papot és püspököt szenteltek.
1988: az első nyilvános Liturgia az üldözések elteltével az ungvári Kálvária hegyen, a szabad ég alatt.
1989. december 13-én jelent meg a szovjet kormány rendelete, mely hatályon kívül helyezte a görög katolikus egyház működését betiltó 1949-es rendeletet. Bendász Dánielt idézve: „megfogyva bár, de törve nem” fokozatosan kilépett az egyházmegye az illegalitásból hatalmas erkölcsi értékekkel gazdagodva. Rehabilitációja a mai napig sem történt meg, ami azt jelenti − Bendász Dániel adatai szerint −, hogy 227 templom még mindig az ortodox hívek birtokában van.
1998. június 3-án Puskás László atya (Romzsa életrajzírója) találta meg az ereklyéket az 1990-től már újfent görög katolikus székesegyház szétrombolt kriptájában. A feltárást és a hiteles azonosítást a Budapesti Természettudományi Múzeum Embertani Intézete végezte.
1995: Tódor püspök boldoggá avatási eljárásának kezdeményezése az egyházmegyében. A dokumentációt 1997. október 7-én adták át az illetékes Kongregációnak Rómában. 2001. március 24-én Lakiteleken avatták fel Romzsa Tódor szobrát. Boldoggá avatását posztulátorként P. Szőke János szalézi szerzetes intézte, míg a promotor iustitiae-ként, vallomásgyűjtőként és életrajzíróként Puskás László munkácsi egyházmegyés pap munkálkodott.
2001. június 27-én II. János Pál pápa Lembergben (Lvov) mintegy harminc, többségükben görög katolikus szerzetest, apácát, főpapot avatott boldoggá; közöttük Joszif Bilcsevszkij lembergi római katolikus érseket (1860-1923), Romzsa Tódor munkácsi görög katolikus püspököt (1911–1947) és Mikola Csarneckij püspököt. (XVI. Benedek pápa 2005 október 23-án Rómában szentté avatta Józef Bilczetvski érseket!)
Boldog Romzsa püspök ereklyéi 2003. június 26-28-án ünnepélyesen lettek átszállítva Ungvárra és a székesegyház Szent Kereszt mellékoltárában lettek elhelyezve.
Boldog Romzsa Tódor vértanú püspök emléknapja, október 31. (Befejezve)