Tavaly a Szent András napi rorátén voltam és először hallottam az “újmódit”, hogy a bűnbánati imából kimaradt a 'szeplőtelen' kifejezés! Ez váratlan ütésként sajgott a lelkemben, mely így van máig is!
A miséző atya a hajnali félhomályról és a fényről beszélt. Kérdés, kinek az “igenje” által jött a Fény közénk, és persze kinek a lelkében fogalmazódott meg az “igen” a leglényegi Mária-titulus törlésére?
Csak találgathatunk:
- kiknek állt érdekében (cui prodest?),
- kiknek fáj az Istenanyát megillető Szeplőtelen kifejezés,
- kinek van útjában (quis est in via)?
Nem keresem a választ . Az ugyanis nem indok – és igen rossz érv –, hogy a II. vatikánum előtti latin miseszövegben nem volt benne! Hogyan is lehetett volna az 1570-es trienti misszáléban, amikor a Szeplőtelen Fogantatás dogmáját csak 1854-ben fogadta el az Egyház dogmává? Egyébiránt a VI. Pál pápa féle Missáléban benne van! Ő szentté lett avatva, de az ő pápai szava mégsem szent?
De még a Mise-kánon szavai is súlyosan változtak a felajánlásban: "az én és a ti áldozatotok"! Hogy mosható össze a "ti áldozatotok" a felszentelt pap ugyanis "In persona Christi"-ként mutatja be a Vértelen Golgotai Áldozatot, hogyan jön ez a mi profán áldozatunkhoz? Egyébként ez az "összemosás" soha nem volt egyetlen Mise-könyvben sem!
Már ennél fogva sem korrekt indok a “nem volt benne”, mivel nagyon sok más benne volt, pl. az indokul felhozott “Mea Culpa” könyörgésben is, amely oly “modernül átíródott”!
De lássuk, hogy miként szólt a II. Vatikáni Zsinat előtti közgyónási ima?
“Gyónom a mindenható Istennek, a boldogságos, mindenkor Szűz Máriának, Szent Mihály főangyalnak, Keresztelő Szent Jánosnak, Szent Péter és Pál apostoloknak, minden szentnek és nektek testvérek... (stb). Tehát nem indok, hogy nem volt benne, hiszen sok más benne volt!
Sőt, ami a latin misszáléban nem volt meg, most meg mondjuk: pl. a Miatyánkhoz kötött doxológia: “Mert tiéd az ország, a hatalom és a dicsőség...” stb.
Hadd ne folytassam tovább?
A források mellett ajánlok egy "ráadást" is, mely sokat mond a "dolgok menetéről" – fogadják szeretettel!
A Szeplőtelen Istenanya esdje ki Szent Fia irgalmát az újítók számára!
Informatív források: https://www.magyarkurir.hu/hirek/a-romai-misekonyv-uj-kiadasarol-interju-veres-andras-puspokkel
https://romkat.ro/2022/02/07/a-romai-misekonyv-uj-magyar-nyelvu-kiadasarol/