Alexis Carrel az egyetemi tanulmányai során, nem csak szellemi és gyakorlati tudást szerzett, de olyan istentelen filozófiai gondolat- és szemléleti fertőzéséket is, melyek teljesen elnyomták benne addigi katolikus hitét! Ennek következményeként, nem csak kétségbe vonta Isten megismerhetőségét, de a Teremtőt az emberi elme szüleményének tartotta, Aki azáltal, hogy nem létezik, nem is lehet forrása a létezésnek.
Alexis magáévá tette azt a "felvilágosult" felfogást, hogy az ember egyedül dönthet arról, hogy mi a jó, mi a rossz, és amit pedig nem lehet tapasztalattal vagy ésszel bizonyítani, az valójában semmilyen értékkel sem bír. Fel sem merült benne, hogy esetleg egy olyan szándékolt intellektuális csapda megtévesztett áldozatává vált, mely mögött a "hazugság atyja" (Jn 8,44) a sátán áll, hogy népet gyűjtsön maga köré a kárhozatba. Carrel akkor már rég nem olvasta az Evangéliumot, és elfelejtette figyelmeztető szavait: ,,Nem annyira a test és vér ellen kell küzdenünk, hanem a fejedelemségek és hatalmasságok, ennek a sötét világnak kormányzói és az égi magasságoknak gonosz szellemei ellen'' (Ef 6,12) És ő akkor, óhatatlanul "ezeknek a hatalmaknak" a szolgálatában állt! Alexis édesanyja nagyon szenvedett fia hitehagyása miatt. Megpróbálta meggyőzni őt a hit erőt adó igazságairól, ezért beszélt neki Szűz Mária Lourdes-i jelenéseiről, és imádkozott a megtéréséért. Abban az időben a katolikus sajtó gyakran foglalkozott a Lourdes-i csodás gyógyulásokkal. De amikor Alexis Car-rel elolvasta Émile Zola Lourdes című könyvét, megerősödött benne az a meggyőződés, hogy a csodák az önszuggesztió következményei. Ugyanakkor, ellenkező véleménnyel is találkozott: Dr. Gustave Boissarie, a Lourdes-i Orvosi Iroda vezetője könyveiben összegyűjtötte az ott történt tudományosan megmagyarázhatatlan gyógyulások orvosi dokumentumait. Dr. Carrel elismerte, hogy rendkívüli gyógyulásokról van szó, melyeket alaposan ki kellene vizsgálni, ezzel együtt, meggyőződése volt, hogy mindezeket a tudomány egyszer
majd fokozatosan meg fogja tudni magyarázni. A jegyzeteiben ezt olvashatjuk: "Ha Lourdesban természetfölötti jelenségek történnek, ahogy azt a vallásos újságok írják, akkor ezeket meg lehet vizsgálni pártatlanul és előítéletek nélkül, úgy, ahogy a betegeket vizsgálják ki a kórházban, vagy ahogy a laboratóriumi kutatást végzik." Ezért döntött úgy, hogy egyszer ellátogat Lourdesba, és személyesen vizsgálja meg a rendkívüli gyógyulásokat.
(folyt.)