„Máriát követve nem tévedhetsz el!” (Szent Bernát)
ELŐSZÓ
Egyedülálló A/7 méretű „zsebremeket” tart kezében az Olvasó, melyhez (méretben is) hasonlót a Szalézi Művek adott ki 1944-ben 'Szűz Mária követése' címmel. Ennek kivonatolt, stilizált és más idézetekkel bővített kiadását 2000-ben egy máriáslelkű atya, a Szűzanyának tett gesztusaként kinyomatta. Jelen kiadványunk, az említett publikációkhoz képest is átszerkesztett és további forrásokkal kiegészített szöveganyagot tartalmaz!
A kivonatolásban a szerkesztőt két alapvető szempont motiválta: egyfelől a régies hangvétel stilizálása, másfelől az a tény, hogy az ősmű keletkezési korához képest a mariológia dogmatikai és lelkiségi alapjai jelentősen tágultak. A Mária-tisztelet széleskörű kibontakozása egybevág Montforti Grignon Szent Lajos: „utolsó időkről” való jövendölésével (TMT 49). Ez nyomon követhető a „Mária-korszak” kezdete óta (Csodásérem 1830), részint a Mária-jelenések, de legfőképp az Egyház azóta kihirdetett két új Mária-dogmára alapozott tanítása révén. Állítható tehát, hogy e letisztult mű minden sora a mai emberhez szól, mintegy útmutatóul azoknak is, akik a világban folyó változások és veszélyek láttán kérdőn tekintenek az ég felé.
A Szentírás ígérete szerint; a bűn fokozódtával túlárad a kegyelem (Róm 5,20).
Ennek folyamaként tudható be, hogy az emberiség 'elanyátlanodásával' egyre inkább kerül előtérbe Szűz Mária – mindenkor segítő –, édesanyai szerepe.
Célunknak megfelelően, szabadon éltünk a Szentírás, a szentek és az egyházilag jóváhagyott magánkinyilatkoztatások ide illő gondolataival, melyeket Mária mondott vagy rá értelmezhető: »Boldog ember, aki hallgat rám, aki napról napra őrködik ajtómnál, s őrzi kapuim félfáit«. (Péld 8,34)
Annak okán, hogy az ötletadó alapmű sem jelölt semmilyen forrást, így magunk sem hivatkozunk ilyenekre, (a hely szűke miatt sem)! Ennek ellenére, nem éltünk a 'saját kútfő sugalmával' – hacsaknem a kutatás, a stilizálás és a gondolati összevonások esetében!
Aki egészében olvassa az 'Istenanya követését', az előtt könnyen felviláglik a Szent Szűz következetes, édesanyai pedagógiája! A sorszámok nyomán, vagy a 'spontán nyitó' Olvasók figyelmébe ajánljuk, hogy az egyes intelmek gyakran az előző sorok gondolati folyományai!
Őszintén kívánjuk, hogy az olvasottak a nyitott szívű „keresőt” megérintsék és az égi Édesanya személyes megszólításaként fogadja azokat!
A Szűzanya indíttatására, annak őszinte reményében bocsájtjuk „lelki útjára” e 'Kisirkát', hogy a mai kor emberének 'kézenfekvő' forrása lesz!
A szerkesztő