Chartres-ban feljegyezték, hogy 1832-ben kitört a kolerajárvány, napok alatt százával szedte áldozatát a városban. A korabeli püspök, Clausel de Montals az év augusztus 26-án körmenetet rendelt el. A Boldogasszony fátylát egy keretben az utcákon vitték és ezt követően több ember már nem halt meg, kivéve két "felvilágosult" beteget, akik nyilvánosan megvetették a "babonás kultuszt".
Érdekes, hogy az emberek azt hitték, hogy a fátyol valamiféle ing (tunika) és azt gondolták, hogy egyfajta isteni védelmet nyújt. Úgyhogy mind a háborúba készülő katonák, mind a szülés előtt álló anyák a relikvia tartóhoz érintették ingjeiket, mintegy oltalmat remélve Isten Szentséges Anyjától.
2020. március 25-én az Angyali Üdvözlet ünnepén számos francia egyházközség imádságban fordult a Szűzanyához a pandémia miatt, emlékeztetve Őt az 1832-es Chartres-i csodájára, amikor az engesztelő körmenet hatására elmúlt a kolera-járvány. És valóban, a Covid-19 járvány megfékezésére maga Chartres népe is újfent a Boldogságos Szűzhöz folyamodott oltalomért és Mária fátylának ereklyetartóját kihelyezték a székesegyház bejáratához.
Minden év augusztus 15-én a Csodás Fátylat széthajtva teszik közszemlére!
Megjegyzésként csak annyit, hogy a bensőséges Mária-tiszteletnek nem csak időnként, vagy a bajban kéne felmerülnie a riadt szívekben, hanem minden órában és percben a lelkek legbensejében!
(Vége!) (Források az első részben!)