Párizstól 100 km-re délnyugatra a Chartres-i Notre Dame székesegyház altemplomában egy különös Madonna a Gyermekkel szobrot tisztelnek. E szobrot Notre Dame de Sous Terre-nek (Földalatti Miasszonyunknak) hívnak, és igen régi hagyománya van.
A helyen ‒ ahol most a Chartres-i dóm áll ‒, a kelta druidáknak volt egy pogány szakrális barlangja, melyben a „szűz, aki fiút szül”, kultikus szobrot helyeztek el. Egy régi történet szerint a druida papok Kr.e. 50 körül hallhattak Izaiás próféciájáról: "Az Úr jelet ad nektek. Íme, a szűz fogan és fiút szül" (Iz 7,14). Ösztönösen érezték, hogy ez lesz az igazi Isten.
Amikor a keresztény misszionáriusok a 4. század körül Chartres környékére érkeztek, megtalálták az ősi szentélyt. Átalakították a barlangot Szűz Mária Isten Anyja tiszteletére, és a mélyebben fekvő druida barlangot elnevezték Földalatti Miasszonyunkról.
Sajnos az évszázadok harci villongásai és a tűzvészek megsemmisítették a Druida Szűz szobrát, melyet a 12. században román stílusban faragtak újjá fából. Ezt azonban a "dicső" Francia Forradalom tűzre vetette.
1857-ben helyreállították a földalatti szentélyt (ld lent!), és új, kőből faragott szobrot helyeztek el benne, s ezzel a Szűzanya gyönyörű kegyhelyévé vált. E fölé épült az első templom, majd a mai gótikus székesegyház is. De sem az altemplom története, sem a Szűzanya Mindenkor Segítő szerepe nem ért véget, és itt kezdődik Szűz Mária fátylának (Sancta Camisa) története!
Egy több méteres selyemfátyolról van szó, amelyet a Szent Szűz az Angyali Üdvözletkor, Jézus születésekor, és a Kereszt alatt viselt. Ezt a ruhadarabot Kopasz Károly király adományozta 876-ban a Chartres-székesegyháznak, melyet nagyapjától, Nagy Károlytól örökölt – aki Szent László Piroska nevű lányától –, Irene bizánci császárnétól kapta ajándékba.
A huszadik században végzett laboratóriumi vizsgálatok során a szövetről kiderült, hogy első századi palesztinai virágport tartalmaz.
Számtalan rendkívüliség és csoda fűződik a tiszteletéhez.
Felhasznált források:
1) https://deaconjohn1987.wordpress.com/2020/08/29/the-veil-of-mary-still-visible-in-france-today/
2) https://www.bbc.com/news/uk-wales-46363889
3) https://immaculate.one/mary-of-the-day-august-18-our-ladys-veil-sancta-camisia#.X-bt5NhKhPY
4) https://quatr.us/history/marys-tunic-medieval-chartres.htm