Bevezető
Cortonai Szent Margit (1247–1297) a 13. századi Itália legkalandosabb életű női szentje volt, talán ezért maradt fenn épp róla a legfordulatosabb élet-írás, ferences gyóntatója, Fra Giunta Bevegnati tollából. Ám a vastag kötetet kitevő életrajz, mely felöleli misztikus élményeit és Krisztussal folytatott párbeszédét, magyar nyelven nem hozzáférhető.
A róla szóló életleírások sekélyesek, és szinte az lehet a benyomásunk, hogy Cortonai Szent Margitot is a „kevéssé kedvelt szentek” közé sorolta a vallási média.
Ez azért is furcsállható, mert az ő bűnt felismerő és vezeklő életpéldája, épp a Házasság Szentségét könnyedén mellőző korunkban lehetne figyelmeztető az elhamarkodottságra hajlamos ifjúságnak. Napjainkban ugyanis feledni látszik a bölcselet: »Ha Isten óvó parancsát figyelmen kívül hagyod – rosszul teszed –, mert úgy meghalhatsz, hogy észre sem veszed!«
A földi élet ugyanis, nemcsak az érdemszerzés lehetőségét kínálja az embernek, hanem a jól-rosszul döntés végzetes lehetőségét is! Aki Isten parancsai ellenében cselekszik, az a Vele való szembenállás mellett dönt! Az ember földi életében bármikor megváltoztathatja örök sorsát, mellyel mások üdvösségére is befolyással lehet, ám a változtatás csak a laza élet-szemlélet irányába olyan könnyű, a megtérés útjára visszatalálni viszont igen nehéz lehet! Krisztus urunk jól ismerve az ember esendőségét, felkínálja mindenkinek a Bűnbánat Szentségét. Tehát a földi életben, mindig adott lehetőség a bűnből felállni, melyet egyedül a hirtelen halál akadályoz meg véglegesen, és bűnnel terhelten maradhat a lélek. Ez pedig iszonytató esély akár az örök kárhozatra is! Ez rendítette meg Cortonai Szent Margitot is, amikor holtan látta „élettársát”, akinek lelki üdvéért (és a sajátjáért) súlyos vezekléseket vállalt! Olvassuk tehát életét és okuljunk belőle!
Posztjaimhoz az alábbi forrásokat használtam fel:
Forrás 1. Kühár Flóris OSB., Szunyogh X. Ferenc OSB. közreműködésével szerkesztette Radó Polikárp OSB.: AZ EGYHÁZ SZENTJEI ‒ PALLAS RT. kiadása, Budapest, 1940
Forrás 2. Forrás 3. Forrás 4. Forrás 5. Forrás 6. Forrás 7.