A Kegykép utóélete
Egy kémia professzor az 1900-as évek közepén engedélyt kapott, hogy megvizsgáljon egy, a legsötétebb helyről kivett részecskét a gyolcsból, s a vizsgálat azt állapította meg, hogy a folt, valódi emberi könny és vér keveréke.
Alapítványok, végrendeletek és fogadalmi ajándékok sokasága bizonyítja a papság és a hívek ragaszkodását a könnyező Szűzanyához. 1947 óta pedig szakadatlan a március 17-i papi zarándoklat, melyet a kommunista rendszer sem mert megtiltani. Rákövetkező vasárnap és március 25-én nem maradhatott el a hívek tisztelete.
VI. Pál pápa 1968. február 19-i kegyes leirata, speciális teljes búcsú elnyerését engedélyezi március 17-én. Ezenkívül az esztendő bármely napján búcsút nyerhetnek azok, akik a székesegyházat meglátogatják és ott legalább egy Miatyánkot és Hiszekegyet elimádkoznak és elvégzik szentgyónásukat valamint a szentáldozásukat.
A kultusz nem állt meg a város, az ország határain belül, bár Írországban csak kétszáz év múlva, 1897-ben vált ismertté az ír kép magyarországi története. Azóta több ír püspök zarándokolt el Győrbe, sőt 1983-ban Írország bíborosa is tisztelgett a kép előtt. Az írországi kultuszt jelzi az a tény, hogy az ír szigeten már két templomot is szenteltek a győri könnyező Szűzanya tiszteletére. A győri kegykép tisztelete az elmúlt évszázadokban kiterjedt Németország déli részére (Ringelai, Bajorország) és az Amerikai Egyesült Államok északi vidékére is (Toledo, Ohio). A könnyezés 300. évfordulóján, 1997-ben Győrött járt Walter Lynch hivatali utódja, John Kirby clonferti püspök, 2001-ben pedig Mary McAlesee Írország köztársasági elnöke tett látogatást a győri könnyező Szűzanyánál. 2003-ban dr. Pápai Lajos győri püspök vezetésével egyházi delegáció járt Írországban, s ajándékozott egy kegykép-másolatot az ír egyháznak. 2005-ben a kegykép Győrbe érkezésének 350. évfordulóján a magyarországi ír nagykövet és egy ír miniszter jelenlétében emléktáblát avattak Walter Lynch ír püspök tiszteletére a Győri Bazilikában.
2008-ban Ír-Magyar Kulturális fesztivált rendeztek Győrött, amelynek céljai között szerepelt az évszázados szakrális-kulturális kapcsolatok elmélyítése a két ország között. A rendezvény fővédnökei Mary McAleese ír és Sólyom László köztársasági elnök voltak.
(A képen John Kirby püspök, a Cloferti egyházmegye főpásztora Győrben)
Érdekesség, hogy Galway városának Szent Miklós templomában, máig is tisztelik azt az üres kőkeretet, ahol eredetileg volt a győri kegykép! Alatta a könnyező Szűzanya-kép másolatával jelölik a helyet.