XIII. Leó pápa (†1903) épp szentmiséjét fejezte be vatikáni kápolnájában 1888. október 13-án, és már távozni készült, amikor hirtelen megállt az oltár lépcsőjénél. Mereven úgy állt mintegy tíz percig, mint aki önkívületbe esett. Arca hamuszürke lett. Látta, hogy milyen nagy harc vár az Egyházra, a Sátán elleni küzdelemben. Látta azt is, hogy a jó emberek imái, áldozatvállalásai és jócselekedetei mellett Szent Mihály arkangyalnak lesz különösen nagy szerepe ebben a küzdelemben. Amikor végre a pápa megmozdult, egyetlen szót sem szólt a körülötte állókhoz, hanem dolgozószobájába sietett. Ott többek közt megfogalmazta a Szent Mihály imát, melynek a szentmisék utáni közös végzését elrendelte a papok és hívek számára a világegyházban.
A sátán elszántság észvesztő komolyságát már megtapasztalhattuk a kommunista és liberális ihletésű XX. századi egyház- és vallásüldözések képében. Mára azonban, a következetes antikrisztiánus (sátánista) törekvések a muszlim térhódítás támogatásával, globális méretekben folytatódik! Ráadásul XIII. Leó pápa intelmét figyelmen kívül hagyva – a liturgia reformja óta – a Szent Mihály imát, csak néhány templomban mondják. Holott – és ezt szívlelje meg a kedves Olvasó –, Szent Mihály arkangyal Isten gondviselő akaratából, a földön élők segítésére hivatott és teszi is, ha kérik! Nem csak segíti életük során a választottakat, de ő méri meg az elhunytak tetteit az isteni igazságosság mérlegén. Ő vezeti az égbe a lelkeket, s mutatja be őket Máriának, majd Krisztusnak.
Az ő feladata lesz az utolsó ítéletre szólítani mindenkit, s ekkor Krisztus zászlósaként is fel fog tűnni a kereszt jelét hordozva. Szent Mihály a világ végén harcolni fog minden hívő lélekért, miként a haldoklókat is ő oltalmazza, hogy kiragadja őket a sátán hatalmából.
A magyar néphagyomány szerint a halottakat a „Szent Mihály lován” (halottszállító kocsi) viszik a sírhoz.
Szent István maga és királyi háza örök üdvösségére, Mihálynak szentelte a veszprémi székesegyházat 1009-ben. (2017. szeptember 29-én, közel 3 méter magas Szent Mihály szobrot avattak Veszprémben!)
A hagyományos római kalendáriumban Szent Mihály arkangyalnak két ünnepe van; az egyik május 8-án, ami az arkangyal 495-ös megjelenéséről emlékezik meg Gargano hegyén Apuliában. A másik a szeptember 29-i főünnep. Bár ezen Szent Mihálynak szentelt ünnepeken a liturgikus szövegek a teljes angyali seregletről is beszélnek. Csak megjegyzem, hogy az őrangyalok ünnepét X. Pius végérvényesen Szent Mihály arkangyal nyolcadába, október 2-ra helyezte.
(Videó: Szent Mihály arkangyal Garganói jelenése https://youtu.be/huYCXv0CEBM)
(folyt.) (Források az első részben!)