A kétségtelen tények 1
A barlanglakás elő-építményét – a három oldalú szobát – elvitték az angyalok, mely Loretóban ma is megtekinthető, az ott maradt barlangrész, ma kápolna! (ld. a képen!)
Egyébiránt, számos korabeli feljegyzés maradt ránk! Assisi Szent Ferencről feljegyezték, hogy 1219-ben szentföldi zarándoklata során elment Názáretbe, „hogy tisztelje a házat, melyben az Ige testté lett.” Ugyanakkor, a még ép Angyali Üdvözlet bazilikáról (mely magában foglalta a Názáreti Házat), utolsó beszámoló Riccoldo da Montecruce domonkos misszionáriustól származik. Ő 1288-ban, mielőtt Belső-Ázsia felé indult, fölkereste a Szentföldet, s a bazilikát siralmas állapotban találta, mert 1263-ban Bibars szultán parancsára lerombolták, jóllehet a muszlimok a Szent Házat megkímélték, mert az Angyali Üdvözletet a korán is említi. Riccoldo domonkos atya így fogalmazott: „a korábbi templomépületből szinte semmi sem maradt, csak egy cella, ahol Mária fogadta az Üdvözletet; az Úr ezt még megtartotta, hogy mindenkit az alázatra és a szegénységre emlékeztessen.” (A Ház rekonstrukciós képe)
Az itáliai Poggibonso által 1345-ben írt Libro d’Ultramare (tengeren túli könyv) úgy mondja, hogy „a templom le van rombolva, és Szűzanyánk szobájának csak a padlózata látszik. E szoba nagyon kicsi lehetett és mozaikokkal díszített. Az épület láthatóan a sziklabarlanghoz kapcsolódhatott.” Mária názáreti háza ugyanis két részből állt: az egyik egy sziklába vájt barlang volt, a másik az eléje épített ház (ez került három helyszín érintésével, csodás módon Loretóba)! (A Ház eredeti elhelyezkedése)
Egy német zarándok, Wilhelm von Baldensel 1332-ben járt Názáretben, ő is romokban találta a templomot, de elmondása szerint „a Szűzanya háza vagy szobája helyett már csak egyetlen oszlop áll az angyali üdvözlet helyén”. ‒ A szoba tehát 1288 és 1332 között tűnt el!
Názáretben az ókori keresztény bazilikában időközben hivatalos régészek is beazonosították a Loretói Ház alapjait, valamint alapos kutatómunkával bebizonyították, hogy a nevezett ház anyaga Palesztinából származik. Maguk a faragott építőkövek is az ún. nabateus technika szerint megmunkáltak, ami igen elterjedt volt Galileában Jézus idejében.
(Forrásokat lásd az első részben!) (folyt.)
(A Szent Ház fala)