Befejező gondolatok
Ahogy Vittorio Messori (a mellékelt képen Ratzinger bíborossal) írja könyvében, "bárki, aki tagadja a Calandában 1640 márciusában, a nagyhét egyik napján történt események igazságát, annak kétségbe kellene vonnia az emberiség egész történelmét, beleértve a legbiztosabb, megbízhatóan hitelesített tényeket is". A 'Pellicer eset' egy olyan esemény, amelyet minden tudósnak 'abszolút igaznak' és 'történelmileg bizonyosnak' kell elfogadnia, hacsak nem adja fel elfogulatlanságát az előítéletes gondolkodás érdekében. Zaragoza érsekének szavaival élve, "a tény olyannyira egyszerű, mint amennyire megdöbbentő'. Ahogy a kivizsgálás mutatja, Miguel Juant először láb nélkül, aztán pedig lábbal látták, és ezt a tényt senki sem vonhatja kétségbe." Miguel Juan Pellicer amputált lábának hirtelen meggyógyulása Isten közbenjárásának látványos megnyilvánulása volt, egy csoda, amelyről még senki sem hallott a történelem folyamán. Az esemény éppen az ironikus ateista gondolkodásra nyújt választ, amikor is a hitetlenek azt állítják, hogy soha senki nem látta még, hogy egy kéz vagy egy láb visszanőtt volna, miután levágták. Leonardo Aina Naval történész , aki több évet töltött a csodás esetről való nyilvántartások tanulmányozásával, azt mondta, hogy "máig is mértékadó az a körültekintő pontosság, mellyel az esetet kivizsgálták és dokumentálták." Tehát a calandai csoda esetében megbízható forrásokra támaszkodhat az a kutató, akit érdekel. Mert a lényeg az, hogy aki nem akar hinni, az nem is fog! Tehát máig vannak, akik egyszerűen cirkuszi trükknek minősítik a Calandában történt rendkívüli csodát. Lelkük rajta!
És ez áll az ateizmus szellemével megszállottakra, így köztük Ernest Renanra is (1823-92), aki a kereszténység agnosztikus ellenségeként, haláláig hajtogatta: ahhoz, hogy az ateizmust legyőzzük, elég lenne egyetlen egy hihető csoda. Íme, aki nem akar hinni, az nem is fog, és Renan tudatlanságában mindvégig megvolt bizonyosodva, hogy a történelem folyamán még soha nem történt ilyen csoda és nem is fog. A calandai csoda azonban azt tanítja számunkra, hogy Isten számára semmi sem lehetetlen. Az esemény nem egy meghatározhatatlan istenség tettére, hanem Jézus Krisztus isteni személyére mutat rá, akit az isteni Szentháromság nyilatkoztatott ki számunkra.
A csoda egyben a Katolikus Egyház tanításának, a szentségeknek, a szent hagyománynak – beleértve Szűz Mária tiszteletét és közbenjárásának erejét is – az isteni megerősítése. "Szűz Mária olyan csodát tett, amit senki mással nem tett még", éneklik a hívek minden évben a csoda ünnepnapján március 29-én, Calandában és Zaragozában.
A calandai csoda számunkra is jel, hogy megbánjuk bűneinket és higgyünk a test feltámadásában. Isten rendkívüli beavatkozásának köszönhetően az amputálásra váró elüszkösödött láb 29 hónap után életre kelt. Ez a különleges csoda a saját feltámadásunkba vetett hitünknek a megerősítése, így fog minden ember teste is feltámadni az utolsó ítélet napján.
Irodalom: Tomas Domingo Pérez. El milagrode Calanda. Y sus fuentes historieas. Edita: Caja Inmaculada. 2007. Vittori o Messori. Andre Deroo. L'homme à la jambe coupée. 1959.